Freelancer, czy jest nim Wirtualna Asystentka?
Freelancer, kto to taki i czy jest nim Wirtualna Asystentka?
Freelancer jest to osoba niepracująca na etacie, ale wykonująca zadania na zlecenie. Często specjalizuje się w jakiejś dziedzinie. Przede wszystkim może wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na Ziemi i nie posiada szefa “nad głową”. Freelancerami są najczęściej programiści, graficy, copywriterzy oraz architekci. Pracę jako freelancer, wykonuje także Wirtualna Asystentka.
Kim jest Wirtualna Asystentka?
Wirtualna asystentka jest to osoba, która oferuje swoje wirtualne wsparcie firmom lub innym freelancerom. Świadczy usługi podobne do asystenta biurowego, ale w formie całkowicie zdalnej. Niewątpliwie Wirtualna Asystentka może wykonywać szeroki zakres obowiązków. Zaczynając od najprostszych prac administracyjnych, przez social media, coppywriting, aż po tworzenie stron internetowych. Jednakże często specjalizuje się w jednej lub kilku dziedzinach.
Wirtualna Asystentka w większości przypadków prowadzi własną działalność. W związku z tym działa niezależnie i sama organizuje swój czas oraz miejsce pracy. Dlatego może pracować o wybranej godzinie, chyba że zleceniodawca wymaga rezultatu o określonej porze, np. kiedy jego firma jest otwarta.
Do jej najczęstszych zadań należą:
- – research informacji
- – tworzenie grafik
- – przygotowanie prezentacji
- – rozmowy telefoniczne
- – pisanie tekstów
- – obsługa mediów społecznościowych
- – tworzenie grafik
- – zarządzanie projektami
- – tworzenie baz danych
Zalety pracy freelancera
Zdecydowanie największym atutem pracy jako freelancer jest możliwość pracy w jakimkolwiek miejscu na Ziemi. Wnioskując, jedyne czego potrzebujemy to dobre łącze internetowe i swój sprzęt. Sam decyduje z kim i kiedy podejmuję współpracę. Dlatego jego czas pracy często jest bardzo elastyczny i dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo freelancer sam decyduje jakie współprace chce podjąć i nad czym chce pracować. Dzięki temu rozwija się i specjalizuje w konkretnej wybranej dziedzinie.
Wady pracy freelancera
Największą wadą pracy jako freelancer jest niestabilność miesięcznego wynagrodzenia. Ze względu na to, że nie ma etatu, a działa na zlecenia, nie ma pewności i przewidywalności przyszłych zarobków. Klient może nie chcieć kontynuować współpracy i wówczas freelancer musi szukać nowego zleceniodawcy. W związku z tym praca freelancera może opierać się na ciągłym szukaniu nowych zleceń i pogoni za klientem.
Więcej o pracy Wirtualnej Asystentki przeczytasz tutaj.